Ako vybrať cyklistickú tašku?

Buďte pri jazde na bicykli pripravení na všetko. V cyklistickej taške môžete natrvalo voziť základné náradie na opravy, pršiplášť alebo dokonca náhradné oblečenie. Podľa obsahu potom vyberajte zodpovedajúcu kapacitu tašky aj jej umiestnenie. Ako vybrať tašky na bicykel sa dočítate v našom radcovi.

Buďte pri jazde na bicykli pripravení na všetko. V cyklistickej taške môžete natrvalo voziť základné náradie na opravy, pršiplášť alebo dokonca náhradné oblečenie. Podľa obsahu potom vyberajte zodpovedajúcu kapacitu tašky aj jej umiestnenie. Ako vybrať tašky na bicykel sa dočítate v našom radcovi.

Doba čítania 8 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Umiestnenie tašky na bicykel

Pod sedlom

Tašky na bicykel pod sedlo majú väčšinou menší objem a slúžia na úschovu náhradnej duše, lepenia a iných drobností. Podsedlové cyklistické tašky sa kotvia na sedlovú rúrku najčastejšie suchým zipsom alebo pomocou držiakov.

  • Pojme náhradné duše, lepenie, peňaženku, kľúče

  • Väčšinou menší objem 0,5 – 1,5 l

Brašne pod sedlo

Na riadidlá

Či už v drobnom prevedení na mobil, alebo objemnejšej kapacite na väčšiu výbavu, do tašky na bicykel na riadidlá sa väčšinou dostanete aj pri jazde. Preto sa do nej umiestňujú mapy, navigácia, mobil alebo napríklad vreckovky.

  • Vhodné na elektroniku, mapy, vreckovky, okuliare

  • Často prispôsobený na mapy a navigáciu priehľadným vreckom

Brašne na riadidlá

Na nosič

Jednoznačne najväčšiu kapacitu hľadajte pri cyklo taške na nosič. S tou môžete smelo vyraziť na viacdenný prejazd hôr alebo dlhšiu zahraničnú expedíciu.

Aby ste mohli tašku pripevniť, budete logicky potrebovať nosič na bicykel. Naň potom môžete náklad zavesiť zo strán alebo zhora. Pri bočných taškách náklad vždy rovnomerne rozložte, aby sa bicykel neprevažoval na jeden zo strán.

  • Vhodné aj pre viacdenné výpravy

  • Veľká kapacita na stan, spacák, jedlo a oblečenie

Cyklistické tašky na nosič

Na rám

Okolo rámu vášho bicykla môžete tašku prirobiť viacerými spôsobmi. Jednou možnosťou sú cyklo tašky na rám, ktoré umiestňujete na vrchnú rúrku pred seba.

Ďalším spôsobom sú tašky do rámu bicykla. Tie sú zavesené v niektorom z rohu rámu, a majú teda trojuholníkový tvar.

Na posledné možné umiestnenie sú uspôsobené tašky na bicykel pod rám.

  • Podobne ako taška pod sedlo pojme náradie, peňaženku aj desiatu

  • Skôr nižšia kapacita

Tašky na rám Tašky do rámu

Tašky na bicykel podľa využitia

Bicykel ako dopravný prostriedok

Jazdíte na bicykli do práce alebo na kratšie vychádzky po meste? Vyberajte také tašky, ktoré sa jednoducho demontujú. Pravdepodobne tiež oceníte elegantnejší dizajn viac pripomínajúci bežné tašky či batohy. Najčastejšie sa tieto modely umiestňujú na nosič alebo riadidlá.

Jednodňové výlety

Podľa toho, koľkým osobám prevážate náklad, vyberajte zodpovedajúcu kapacitu. Ideálne sú aspoň čiastočne nepremokavé tašky na bicykel alebo vybavené nepremokavým návlekom. Z materiálu prevláda textil, obvykle dostatočne priedušný.

Dlhšia expedícia

Na viacdenné treky voľte odolné cyklotašky s vodotesnými zipsami, lepenými švami a ochranou proti pretrhnutiu. Tašky s vysokou kapacitou sa prichytávajú na zadný nosič a počítať musíte s ich vyššou hmotnosťou.

Objem a materiál cyklistickej tašky

Objem

Kapacita tašky sa udáva v litroch. Všeobecne možno povedať, že tašky okolo 1 - 2 l sú vhodné pre základné príslušenstvo a drobnosti, rozmedzie 3 - 9 l aj pre náročnejšie jednodňové výpravy a do väčších vtesnáte aj objemnejší náklad alebo výbavu na viacdennú cestu.

Umiestnenie tašky

Približný objem (l)

Pojme

pod sedlo

0,5 – 1,5

základné cyklo náradie, náhradné oblečenie

na nosič

15 – 70

stan, spacák, oblečenie, jedlo

na riadidlá

1 – 7

mapa, mobil, kamera, peňaženka

do rámu

1 – 2

olovrant, drobné náradie, pláštenka

Materiál

S výberom materiálu budete rýchlo hotoví, pretože väčšina tašiek na bicykel sa vyrába z odolného textilu. V popisoch jednotlivých produktov ďalej sledujte, či taška obsahuje plastové výstuhy pre vyššiu nosnosť alebo zvýšenú ochranu proti vode.

Masívnejšie plastové škrupiny viac pripomínajú kufre. Unesú ťažší náklad a lepšie odolajú vonkajším podmienkam. Do mesta môžete siahnuť aj po koži, ktorá je však náročnejšia na údržbu.

Materiál

Výhody

Nevýhody

textil

ľahký, univerzálny

bez dodatočnej úpravy premokne

plast

unesie viac nákladu, lepšie odolá vode

citlivejší na nárazy, vyššia cena

koža

odolná, štýlová do mesta

náročnejšia údržba, horšie znáša vodu

Kompatibilita s bicyklom

Spolu s objemom kontrolujte vždy aj nosnosť, a to nielen tašky, ale priamo samotného bicykla. Pokiaľ by ste hodnoty prekročili, mohli by ste tým narušiť stabilitu počas jazdy a v horšom prípade aj poškodiť rám alebo nosič.

Ďalej kontrolujte rozmery tašky. Zvlášť pokiaľ kupujete tašku do rámu. Vyberajte taký rozmer, ku ktorému sa vám stále dobre zmestí napr. fľaša na pitie alebo iné príslušenstvo.

Spôsob upínania tašky na bicykel

Najčastejšie narazíte na jednoduché zapínanie na suchý zips alebo pokročilý zacvakávací systém s plastovými zámkami. Suché zipsy sa ľahko upínajú a pasujú na všetky typy bicykla. Pri plastových zámkoch síce oceníte pevnosť a dlhšiu životnosť, ale zase počítajte s vyššou váhou.

  • Suchý zips – univerzálne použitie na všetky typy bicyklov, časom sa však opotrebujú. Batožina pripevnená suchým zipsom bude mať tiež vždy aspoň malú vôľu.

  • Gumový popruh s háčikom – podobne ako zipsy sa aj popruh dobre prispôsobí hrúbke bicykla. Môže byť však menej stabilný a odopínanie vám nemusí ísť vždy tak ľahko. Mechanizmus ale menej podlieha opotrebovaniu.

  • Zacvakávací systém klick-fix – kvalitné a často aj veľkoobjemové tašky zacvaknete systémom klick-fix. Takéto riešenie oceníte vo chvíli, keď batožinu z bicykla často dávate dole.

  • Držiak – využijete hlavne u tašiek na nosič. Držiak zavesíte za konštrukciu nosiča. Pripnutie a odopnutie je potom veľmi jednoduché.

Vnútorné usporiadanie

Podľa toho, kam na bicykli vyrážate a čo prepravujete, vyberajte aj vhodný vnútorný priestor tašky. Na elektroniku sa vám budú hodiť vystužené vrecká s vnútornou prepážkou alebo malé sieťky na mobil či náhradnú baterku.

Do dvojitých a trojitých vnútorných vreciek prehľadne usporiadate všetky drobnosti. Na základné náradie vám bude stačiť aj jednoduchý jednovreckový systém.

Praktické doplnky a funkcie

Rovnako ako sa pri výbere zameriavate na systém vreciek a vnútorné usporiadanie, môžu byť rozhodujúcim bodom praktické doplnky a iné vychytávky. S akými sa stretnete najčastejšie?

  • Puzdrá na mobil na bicykel – špeciálne často aj polstrované vrecko určené na mobil. Skvele sa vyníma na riaditkových taškách, kde môžete telefón vďaka fólii kontrolovať aj za jazdy a prípadne využívať ako navigáciu. Obľúbená je tiež cyklistická taška na rám bicykla s vreckom pre telefón.

  • Vrecko na fľašu – u väčších tašiek nájdete aj postranné vrecko na fľašu. Výbornou vychytávkou je potom izolačná vrstva, ktorá udrží teplotu nápoja.

  • Karabína na kľúče – vo vnútornom vrecku nájdete karabínu na kľúče, vďaka ktorej ich už nebudete musieť siahodlho hľadať po celom dne tašky.

  • Reflexné prvky – odrazová farba, ktorá zvýši vašu viditeľnosť v horších svetelných podmienkach.

  • Gumicuky – pre ďalší náklad využijete integrované gumicuky na vonkajšej strane tašky.

  • Odnímateľný ramenný popruh – ak často nechávate bicykel bez dozoru, využijete odnímateľný popruh tašky, ktorú si tak budete môcť vziať so sebou do mesta.

  • Opasok na blikačku – niekedy môžu tašky zabrať miesto, na ktoré sa inak umiestňuje blikačka. Preto majú v prednej či zadnej časti opasok, za ktorý je možné výstražné svetlo prichytiť.

  • Zvýšené čalúnenie – chystáte sa prevážať fotoaparáty, kamery a iný krehký náklad? Rozhodne sa obzerajte po taškách s výstuhami a silnejším čalúnením niektorých vreciek.

  • Impregnácia – vrstva látky, ktorá odpudzuje vodu a bráni jej preniknutiu dovnútra. Ak nie je taška impregnovaná už od výrobcu, je možné impregnáciu zakúpiť a aplikovať dodatočne.

Rady na záver

Aby vám taška vydržala, je potrebné sa o ňu patrične starať a vykonávať aspoň základnú údržbu. Dôležité je nepreťažovať a neprepĺňať ju, aby nedochádzalo k prílišnému namáhaniu materiálu. Pozor tiež na vkladanie ostrých predmetov, ktoré by konštrukciu mohli prederaviť.

Čistenie v 5 krokoch

  • Pokiaľ dôjde k znečisteniu, tašku čo najskôr očistite, na to by vám väčšinou mala stačiť vlhká handrička.

  • Pre dôkladnejšie čistenie od špiny, ktorú nie je vidieť na prvý pohľad, využite špeciálne prípravky na outdoorové materiály. Tie zároveň materiálu predĺžia celkovú životnosť.

  • Pokiaľ sa na bicykli pravidelne pohybujete za dažďa, nezabudnite na kvalitnú impregnáciu a jej pravidelnú obnovu.

  • Kožené tašky vždy utrite do sucha. Na väčšie znečistenie použite špeciálnu penu na to určenú.

  • Plastové tašky môžete umyť aj samostatne v saponátovej vode.

Ďalšie užitočné články